एमालेलाई एक्ल्याउने प्रयास जारी

रुपन्देही । नेकपा एमालेविरुद्ध एक वर्षअघि बनेको पाँच दलीय गठबन्धन अब कम्तिमा ८ दलीय हुने भएको छ । स्थानीय चुनावमा झापालगायतका केही जिल्लामा ६ दलीय बनेको थियो । आम रुपमा पाँच दलीय नै रहेको गठबन्धनलाई अबको प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचनमा ८ दलीय बनाउने पहल भएको छ ।
आउँदो मंसिर ४ को प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचनमा चुनावी तालमेल गर्ने सत्तारुढ पाँच दलीय गठबन्धनबीच लिखित सहमति भइसकेको छ । सोही सहमतिबमोजिम सीट बाँडफाँटका लागि गठित ११ सदस्यीय कार्यदलको पहिलो बैठक सोमबार बसेको छ ।

कार्यदल बस्नुअघि कांग्रेसका शीर्ष नेताहरुको बैठकमा गठबन्धनमा महन्थ ठाकुर नेतृत्वको लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी (लोसपा)लाई पनि सहभागी गराउने विषय उठेको थियो । बाबुराम भट्टराई नेतृत्वको नेपाल समाजवादी पार्टीले आफू गठबन्धनकै हिस्सा रहेको बताइसकेको छ भने समाजवादी केन्द्रको प्वालबाट वामदेव गौतम पनि गठबन्धनमा छिर्दैछन् ।

हाल पाँच दलीय गठबन्धनमा नेपाली कांग्रेस, नेकपा माओवादी केन्द्र, जनता समाजवादी पार्टी, नेकपा एकीकृत समाजवादी र राष्ट्रिय जनमोर्चा नेपाल सम्मिलित छन् । यसलाई ९ दलसम्म पुर्‍याउने तयारी भइरहेको नेताहरूको भनाइ छ । झापामा चुनाव जित्न राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा)को समेत साथ आवश्यक देखिएकाले ९ दलको परिकल्पना भएको नेताहरु बताउँछन् ।

भट्टराई नेतृत्वको नेपाल समाजवादी पार्टीले सत्ता गठबन्धन नछाड्ने निर्णय गरिसकेको छ । जसपाबाट अलग्गिने निर्णयलगत्तै भट्टराई भेट्न पुगेका माओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले पनि बाबुराम गठबन्धनमै रहने भन्दै आश्वस्त पारेका थिए ।

नेसपाको शनिबारको पहिलो केन्द्रीय समिति बैठकले अहिलेको गठबन्धन निर्माणमा आफूहरूको निर्णायक भूमिका रहेको भन्दै आउने चुनावसम्म साथ दिने निर्णय गरिसकेको छ । बाबुरामलाई गठबन्धनमै राख्न उपेन्द्र यादवबाहेकका नेताहरू सहमत छन् ।

नेसपाका दोस्रो वरियताका अध्यक्ष महिन्द्रराय यादवले यो गठबन्धन आफूहरूको भूमिकाका कारण सरकारमा पुगेको भन्दै कसैले निषेध गर्दैमा आफूहरू सत्ता गठबन्धनबाट बाहिर नहुने बताए ।

पार्टी दर्ताको प्रक्रियामा रहेकाले यादवले अब सत्ता गठबन्धनकै नयाँ घटकका रूपमा आफूहरू सक्रिय रहने बताए । लोसपालाई समेत समेट्न सकिने उनको भनाइ छ ।

गठबन्धनभित्रै छुट्टै मोर्चा बनाउने गरी पनि नेताहरूले तयारी गरेका छन् । माओवादी, नेकपा एस, राष्ट्रिय जनमोर्चा, नेपाल समाजवादी पार्टी र वामदेव गौतम नेतृत्वको नेकपा एकता अभियान समेटेर समाजवादी केन्द्र बनाउनेबारे छलफल भइरहेको यादवले नेपाल प्रेससँग बताए । नेकपा एसको सचिवालयले समाजवादी केन्द्र गठनको निर्णय गरिसकेको छ ।

कांग्रेस वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेल भने सहायक मोर्चाको कुनै आवश्यकता र औचित्य नभएको बताउँछन् । ‘ओलीको विरुद्ध लड्न त पाँच दलकै मोर्चा छँदैछ नि ! अब कोसँग लड्न मोर्चा बनाउने कुरा भएको हो मलाई थाहा भएन’, नेपाल प्रेससँग केही दिनअघि पौडेलले भनेका थिए ।

आइतबारमात्र बालुवाटार पुगेका महन्थ ठाकुर र प्रधानमन्त्री देउवाबीच लोसपालाई सरकारमा सहभागी गराउने र गठबन्धनमा सामेल गर्ने विषयमा कुराकानी भएको थियो । नेता राजेन्द्र महतोका अनुसार सरकारमा सहभागितासँगै चुनावी गठबन्धनमा लोसपा पनि सातौं दलका रूपमा सहभागी हुनेबारे सकारात्मक कुराकानी भएको छ ।

उपसभामुखको निर्वाचनबाटै लोसपा पाँचदलीय गठबन्धनतिर ढल्किएको थियो । चन्दा चौधरीलाई उम्मेदवार तय भएकोमा अन्तिम अवस्थामा लोसपा पनि गठबन्धनमा उभिने भएपछि एमालेले आफ्नै उम्मेदवार तयार पारेको थियो ।

हेभीवेट नेताका लागि राप्रपालाई पनि ल्याउने तयारी

अघिल्लो स्थानीय चुनावमा एक्लै लड्दा एमालेमाथि भारी परेको नेपाली कांग्रेस यसपटक झापामा महागठबन्धन बनाएर चुनावमा जाँदा पनि कमजोर देखिएको छ ।

झापाका १५ स्थानीय तहमध्ये यसपटक कांग्रेसले माओवादी केन्द्रसँग सबै तहमा र एमाले तथा राप्रपासँग एकएक पालिकामा तालमेल गरेको थियो ।

पाँचदलीय गठबन्धनमा रहेका माओवादी र नेकपा एस कमजोर भएकाले यहाँ महामन्त्री विश्वप्रकाश शर्मा र नेता कृष्णप्रसाद सिटौलालाई जोगाउनुपर्ने चुनौती कांग्रेसलाई छ । त्यसका लागि राप्रपासँगको तालमेल अनिवार्य देखिन्छ ।

एक महिनाअघिको कांग्रेस बैठकमा झापाका नेतासमेत रहेका केन्द्रीय
EN

होमपेज
राजनीति
नेपाल प्रेस
नेपाल पैरवी
समाज चित्र
वित्त प्रेस
मल्टिमिडिया
कलाप्रेस
खेल
प्रवास
विविध

महागठबन्धनलाई ८ दलीय बनाउने तयारी, एमालेलाई एक्ल्याउने प्रयास जारी
श्यामकृष्ण दाहाल २०७९ साउन २३ गते १६:४३
1.4k
Shares
facebook sharing buttonmessenger sharing buttonwhatsapp sharing buttontwitter sharing buttonsharethis sharing button

काठमाडौं । नेकपा एमालेविरुद्ध एक वर्षअघि बनेको पाँच दलीय गठबन्धन अब कम्तिमा ८ दलीय हुने भएको छ । स्थानीय चुनावमा झापालगायतका केही जिल्लामा ६ दलीय बनेको थियो । आम रुपमा पाँच दलीय नै रहेको गठबन्धनलाई अबको प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचनमा ८ दलीय बनाउने पहल भएको छ ।

 

आउँदो मंसिर ४ को प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचनमा चुनावी तालमेल गर्ने सत्तारुढ पाँच दलीय गठबन्धनबीच लिखित सहमति भइसकेको छ । सोही सहमतिबमोजिम सीट बाँडफाँटका लागि गठित ११ सदस्यीय कार्यदलको पहिलो बैठक सोमबार बसेको छ ।

कार्यदल बस्नुअघि कांग्रेसका शीर्ष नेताहरुको बैठकमा गठबन्धनमा महन्थ ठाकुर नेतृत्वको लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी (लोसपा)लाई पनि सहभागी गराउने विषय उठेको थियो । बाबुराम भट्टराई नेतृत्वको नेपाल समाजवादी पार्टीले आफू गठबन्धनकै हिस्सा रहेको बताइसकेको छ भने समाजवादी केन्द्रको प्वालबाट वामदेव गौतम पनि गठबन्धनमा छिर्दैछन् ।

हाल पाँच दलीय गठबन्धनमा नेपाली कांग्रेस, नेकपा माओवादी केन्द्र, जनता समाजवादी पार्टी, नेकपा एकीकृत समाजवादी र राष्ट्रिय जनमोर्चा नेपाल सम्मिलित छन् । यसलाई ९ दलसम्म पुर्‍याउने तयारी भइरहेको नेताहरूको भनाइ छ । झापामा चुनाव जित्न राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा)को समेत साथ आवश्यक देखिएकाले ९ दलको परिकल्पना भएको नेताहरु बताउँछन् ।

भट्टराई नेतृत्वको नेपाल समाजवादी पार्टीले सत्ता गठबन्धन नछाड्ने निर्णय गरिसकेको छ । जसपाबाट अलग्गिने निर्णयलगत्तै भट्टराई भेट्न पुगेका माओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले पनि बाबुराम गठबन्धनमै रहने भन्दै आश्वस्त पारेका थिए ।

नेसपाको शनिबारको पहिलो केन्द्रीय समिति बैठकले अहिलेको गठबन्धन निर्माणमा आफूहरूको निर्णायक भूमिका रहेको भन्दै आउने चुनावसम्म साथ दिने निर्णय गरिसकेको छ । बाबुरामलाई गठबन्धनमै राख्न उपेन्द्र यादवबाहेकका नेताहरू सहमत छन् ।

नेसपाका दोस्रो वरियताका अध्यक्ष महिन्द्रराय यादवले यो गठबन्धन आफूहरूको भूमिकाका कारण सरकारमा पुगेको भन्दै कसैले निषेध गर्दैमा आफूहरू सत्ता गठबन्धनबाट बाहिर नहुने बताए ।

पार्टी दर्ताको प्रक्रियामा रहेकाले यादवले अब सत्ता गठबन्धनकै नयाँ घटकका रूपमा आफूहरू सक्रिय रहने बताए । लोसपालाई समेत समेट्न सकिने उनको भनाइ छ ।

गठबन्धनभित्रै छुट्टै मोर्चा बनाउने गरी पनि नेताहरूले तयारी गरेका छन् । माओवादी, नेकपा एस, राष्ट्रिय जनमोर्चा, नेपाल समाजवादी पार्टी र वामदेव गौतम नेतृत्वको नेकपा एकता अभियान समेटेर समाजवादी केन्द्र बनाउनेबारे छलफल भइरहेको यादवले नेपाल प्रेससँग बताए । नेकपा एसको सचिवालयले समाजवादी केन्द्र गठनको निर्णय गरिसकेको छ ।

कांग्रेस वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेल भने सहायक मोर्चाको कुनै आवश्यकता र औचित्य नभएको बताउँछन् । ‘ओलीको विरुद्ध लड्न त पाँच दलकै मोर्चा छँदैछ नि ! अब कोसँग लड्न मोर्चा बनाउने कुरा भएको हो मलाई थाहा भएन’, नेपाल प्रेससँग केही दिनअघि पौडेलले भनेका थिए ।

आइतबारमात्र बालुवाटार पुगेका महन्थ ठाकुर र प्रधानमन्त्री देउवाबीच लोसपालाई सरकारमा सहभागी गराउने र गठबन्धनमा सामेल गर्ने विषयमा कुराकानी भएको थियो । नेता राजेन्द्र महतोका अनुसार सरकारमा सहभागितासँगै चुनावी गठबन्धनमा लोसपा पनि सातौं दलका रूपमा सहभागी हुनेबारे सकारात्मक कुराकानी भएको छ ।

उपसभामुखको निर्वाचनबाटै लोसपा पाँचदलीय गठबन्धनतिर ढल्किएको थियो । चन्दा चौधरीलाई उम्मेदवार तय भएकोमा अन्तिम अवस्थामा लोसपा पनि गठबन्धनमा उभिने भएपछि एमालेले आफ्नै उम्मेदवार तयार पारेको थियो ।

हेभीवेट नेताका लागि राप्रपालाई पनि ल्याउने तयारी

अघिल्लो स्थानीय चुनावमा एक्लै लड्दा एमालेमाथि भारी परेको नेपाली कांग्रेस यसपटक झापामा महागठबन्धन बनाएर चुनावमा जाँदा पनि कमजोर देखिएको छ ।

झापाका १५ स्थानीय तहमध्ये यसपटक कांग्रेसले माओवादी केन्द्रसँग सबै तहमा र एमाले तथा राप्रपासँग एकएक पालिकामा तालमेल गरेको थियो ।

पाँचदलीय गठबन्धनमा रहेका माओवादी र नेकपा एस कमजोर भएकाले यहाँ महामन्त्री विश्वप्रकाश शर्मा र नेता कृष्णप्रसाद सिटौलालाई जोगाउनुपर्ने चुनौती कांग्रेसलाई छ । त्यसका लागि राप्रपासँगको तालमेल अनिवार्य देखिन्छ ।

एक महिनाअघिको कांग्रेस बैठकमा झापाका नेतासमेत रहेका केन्द्रीय सदस्य तथा पूर्वमन्त्री केशवकुमार बुढाथोकीले पदाधिकारीले नै जिल्लामा खेल्न खोजेकाले चुनाव हारिएको भन्दै महामन्त्री शर्माको आलोचना गरेका थिए ।

गुटगत बैठक गरेको भन्दै बुढाथोकीले पार्टीलाई मिलाएर नलगे आगामी दिनमा पार्टीलाई अझ समस्या पर्नेतर्फ सचेत गराएका थिए । मेयरमा शर्माले टिकट खोसेका कारण मेची नगरपालिका हारेको उनले बताएका थिए ।

झापा १ विश्वप्रकाशको निर्वाचन क्षेत्र हो । यहाँ वडाको मत हेर्दा गठबन्धनभन्दा कांग्रेस फराकिलो अन्तरले पछाडि छ । राप्रपाको मत थप्दामात्र उनको जीत सहज हुन्छ । झापामा राप्रपा तेस्रो शक्ति हो ।

यो समाचार पढेर तपाईलाई कस्तो लाग्यो ?

© 2024 आवाज पोस्ट All right reserved Site By : Himal Creation